Aöf Lojistik 2.Yıllık Bölümü

Açıköğretim Fakultesi 2 yıllık Lojistik bölümü tanıtım sayfasıdır.Aöf Lojistik Programı , 2 yıl boyunca görülecek dersleri başarı ile tamamlayarak alınacak sertifika ile mezun olduğunuzda iki yıllık bir üniversite diplomasına sahip olursunuz. Aöf Lojistik bölümünün amacı Lojistik, global boyutu ile incelendiğinde nitelikli ara eleman ihtiyacı günden güne artan sektör durumundadır. Bu bağlamda program sektörün ihtiyaç duyduğu mesleki bilgi ve becerilere sahip, etik ilkelere saygılı, elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.​

Aöf Lojistik bölümüne kimler kayıt yaptırabilir sorusunun cevabını ise Lojistik Önlisans Programına, YGS’de herhangi bir puan türünden 140 ve üzeri puan alan kişiler başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında Lojistik Önlisans Programına başvuru yapabilirler bu şekilde verebiliriz.

Aöf Lojistik Ders Kitapları için tıklayınız

Aof logistik ders notlarını sitemizde aratarak yada Aöf Ders Notları kategorimize bakarak bulabilirsiniz.

Aöf Lojistik Mezunları Ne İş Yapar?

Peki ya Açıköğretim Lojistik bölümünü bitirenler ilerde ne gibi mesleklerde çalışabilir gibisinden bir soruya ise;Lojitisyenlerin çalışma alanı oldukça geniş olup; tüm kamu ve özel kuruluşlarda, özellikle gümrükleme, depolama, dağıtım, taşımacılık gibi hizmet sektörüne ilişkin alanlarda şirketlerin, lojistik, dış ticaret, finans ve pazarlama departmanlarında,özellikle ithalat ve ihracat firmalarında, gelecek vaat eden pozisyonlarda çalışabilmektedirler. cevabını vermekteyiz.

Mezunlar lojistisyen ünvanını almaya hak kazanırlar. Aöf lojistik bölümünden mezun olanlar dikey geçiş ile

İşletme

Lojistik Yönetimi Lojistik Yönetimi

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Ulaştırma ve Lojistik
Uluslararası Finans
Uluslararası Lojistik
Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık
Uluslararası Lojistik Yönetimi
Uluslararası Ticaret
Uluslararası Ticaret ve Lojistik
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi​
sıralanan Lisans programlarına devam edebilir.

Konu ile Alakalı Diğer Makalelerimiz

 • Aöf Lojistik Ders KitaplarıAöf Lojistik Ders KitaplarıAçık öğretim fakultesi Lojistik bölümü dersleri ve desr kitapları aşağıda verilmiştir. Dersin üzerine tıklayarak ders kitaplarına ulaşabilirsiniz.ALM101U,ALMANCA I,SOS113U,DAVRANIŞ […]
 • Aöf İktisata Giriş Ders Notları(İktisat’ın Temelleri)Aöf İktisata Giriş Ders Notları(İktisat’ın Temelleri)Arz-Talep UygulamalarıDevletin piyasaya müdahale etmek amacıyla kullandığı fiyat kontrolü yöntemlerini ve bu türden müdahalelerin piyasada oluşan fiyat ve işlem hacmi üzerindeki olası […]
 • Açıköğretim Lojistik BölümüAçıköğretim Lojistik BölümüLojistik, insan, hizmet veya bir ürünün belli bir noktadan istenilen başka bir noktaya istenilen zamanda teslim edilmesi olarak tanımlanabilir.Türkiye'de lojistiğin önemi son yıllarda […]

Add a comment »42 comments to this article

 1. merhabalar. bu sene açıköğretim lojistik bölümüne girmeyi düşünüyorum. lojistik üzerinden tekrardan lisans tamamlamak istiyorum. bunu herhangi bir üniversiteye girerek gerçekleştirebilir miyim ? girmek için ise dikey geçiş hakkımı, yoksa üniversite sınavına mı girmem gerekir ?

  Cevapla

  • Merhaba Sorunuza yanıt verelim , Öncelikle Açıköğretim 2 Yıllık Lisans Programlarına Üniversite Sınavında baraj puanı geçerek yada bazı programlara Meslek Lisesi çıkışlıysanız direkt olarak tercih hakkınız var. Açıköğretim denince aklımıza gelecek tek şey Eskişehir Anadolu Üniversitesi Olsun. Diğer Universiteler de ise bu durum uzaktan eğitim olarak belirtilmektedir. Ama açıköğretim den tek farkı sınavlara da üniversitenin bulunduğu şehirde girmeniz gerekir.

   Açıköğretim Lojistik bölümünü tercih edebilir ve hiçbir üniversiteye gitmeden kaydınızı bulunduğunuz şehirden gerçekleştirebilirsiniz. Açıköğretim Bürolarını araştırıp şehrinizdeki büroya giderek kaydınızı yaptırır daha sonra sınav zamanları bulunduğunuz il’de sınavlara girebilirsiniz. İlçelerde sınava giremezsiniz.

   Cevapla

 2. merabalar.ben 1.sınıf Açıköğretim Lojistik bölümünü bitirdim.2.sınıf için kayıtı kaçırdım.şimdi ise yardımcı teknisyen olarak işe başladım.arkadaşlar kendi bölümü olan elektronik bölümünü okumamı söylediler.yani derecemi işte yükseltmek için elektronik şartmıi.ben de zaten lisede elektronik mezunuyum.sorum şu YGS sınavına mı gireceğim yoksa oelektronik bölüme geçiş yapabilirmiyim.yardımcı olurmusunuz hocam.saygılarımla…

  Cevapla

  • Merhabalar , öncelikle Teknisyen olarak işe başladığınız için 2 yıllık elektrik elektronik okursanız tekniker olursunuz. 2 Yıllık bölüm bitirdiğiniz için ünvanınız da değişecektir. Buda size ek olarak 300-400 Liralık bir maaş artısı olarak dönecektir. Fakat 2.Sınıfa kayıt olursanız Logistik mezunu olursunuz ama 2 . sınıfı Elektrik elektronik olarak okuyamazsınız tekrar girmeniz gerekecek. YGS sınavı ile baraj üstü bir puanla herhangi bir üniversiteye elektrik elektronik bölümüne yerleşebilirsiniz. Yada Aöf tercih edebilirsiniz. Karar sizin..

   Cevapla

 3. Merhaba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ve 2 yıllık açıköğretim lojistik veya dış ticaret bölümünü okumak istiyorum ama matematik derslerinide hiç sevmiyor v anlamıyorum siZce bu bölüm uygun bir seçim mi ? Birde ygs sınavına girme zorunluluğum varmı yoksa sınava girmeden bu bölümü okuyabilirmiyim? Bana ygs sınavına girmemi söylediler baraj puanı geçemezsen sınavsız girişe başvurursunuz dediler hangisi benim için doğru olur ve ben 3 çocuk annesiyim bunuda göz önünde bulundurarak hareket etmeliyim.Sizce en doğrusu hangi bölüm ve hangi sistem uygun olur ygs ye girmek mi yoksa sınavsız geçiş mi??
  Teşekkür ederim.

  Cevapla

  • Merhaba Aysun hanım. Lojistik okumak için YGS sınavına girmenize gerek vardır. Fakat dış ticaret bölümü veya eşdeğer bir bölüm için sınavsız tercih yapabilirsiniz. Siz YGS’ye girin Matematik yapmanıza gerek yok. Sosyal bilimler ve Türkçe testlerini düzenli bir biçimde okuyarak yaparsanız barajı rahatlıkla geçersiniz. YGS ‘ de barajı geçtikten sonra da Açıköğretim fakultesinde istediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz.

   Cevapla

 4. merhaba ben yurtdısında meslek lısesı mezunuyum ve 2 yılık açikoğretim löjistik bölümü okumak ıstıyorum…acaba mumkunmu….kayıt yapmak için yavrak olarak ne gerekıyor………………saygılar…

  Cevapla

  • bu konu hakkında bir bilgim yok diğer ziyaretçilerimizden bilgisi olanların bu konuda size yardımcı olması açısından yorumunuzu onaylıyorum..

   Cevapla

 5. Merhabalar
  Ben şuanda 2. sınıf lisans Öğrencisiyim ek olarak da lojistik bölümünde ön lisans yapmak istiyorum.Size sorum benim şuanda okuduğum bölüm ile lojistik dersleri çoğu aynı ve ben aynı olan dersleri verdim geçen yıl. o verdiğim derslerden lojistikte de muaf olur muyum acaba ?
  Teşekkürler.

  Cevapla

  • Okuduğunuz okuldan Transkript alarak aynı içerikte derslerden muhaf tutulursunuz. Yanlız Transkript alırken ders içerik belgelerinide almayı unutmayın selamlar..

   Cevapla

 6. merhabalar ben lojistik bölümü 2.sınıf öğrencisiyim .lojistiğin açık öğretim hangi bölümleri var öğrenebilirmiyim

  Cevapla

 7. Merhaba açık öğretim lojistik bölümü puanını öğrenebilir miyim?

  Cevapla

  • merhaba Erzurum Atatürk üniversitesin Açıköğretim Fakultesinde 182 puan , Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakultesinde ise 302 puandır. YGS6 puan türüne göre tercih edilebilir. Bu puanlar geçen senenin taban puanlarıdır. Açılan kontenjana göre alım yapılmaktadır. Kontenjan açığı yoksa malesef alım yoktur. Bu senenin taban puanları ise tercih döneminde belirlenir..

   Cevapla

 8. merhabalar ben 2 yıllık bilgisayar teknolojisi ve programlama menzunuyum. açık öğretimden lojistik okumak istiyorum. ygsy girmeden kayıt yaptırabilirmiyim.

  Cevapla

  • Sınavsız geçişten yararlanıp okuyabilirsiniz..

   Cevapla

 9. Merhaba Ben şuanda ygs sınavını kazandım. ends.meslek motor böl. mezunuyum.2yıllık hangi bölümleri okuyabilmeliyimki , tekniker olurum.ben devlet memuruyum .teşekkür ederim

  Cevapla

  • bunu çalıştığınız kurum ismi verirseniz daha yardımcı olacak şekilde açıklayabiliriz.

   Cevapla

 10. Merhaba,

  Açıköğretim Lojistik bölümüne kayıt yaptırabilmemiz için YGS’den kaç puan almamız gerekiyor? birde tercih yapıpda girememe şansımız olurmu ?

  Teşekkürler…

  Cevapla

  • aldığım puanlar bu şekilde

   YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4
   137,12988 135,05268 212,40761 205,36490
   YGS-5 YGS-6
   192,48462 165,36320

   Başarı Sırası 1543596 1606010 1048626 1029651 1159858 1323243

   Cevapla

   • mrb oguzhan ygs den herhangı bırısınden 140 uzerı aldıysan ki almışsın 212 var tercıh yapabılırsın ve tercıhın gelecektır cunki aöf :) ve ıstersen gelse bıle gıtmeyebılırsın seneye puanın kesılmez

    Cevapla

  • Şuan için klavuz henüz hazırlanmadı fakat Lojistik bölümü puanları oldukça yüksek. Bu senenin klavuzu yayınlandığında sizlere puanlar hakkında bilgi veririz. YGS 6 üzerinden tercih edilebilmektedir.

   Cevapla

 11. merhaba düz lise mezunuyum aöf onlısans lojıstık bölümü okumak ıstıyorum bana bu konuda bılgı verırımısınız

  Cevapla

  • Açıköğretim fakultesine kayıt yapabilmek için herhangi bir puan türünden barajı geçmeniz gerekiyor bu yeterli tercih zamanı açıköğretim lojistik bölümünü tercih sıranızda ilgili yere yerleştirdikten sonra mutlaka kayıt yaptırmaya hak kazanırsınız

   Cevapla

 12. arkadaslar aöf lojıstık okudugumuzda ptt dagıtıcı alımlarında basvurabılırmıyız sırf onun ıcın okuyacm tesekkurler…

  Cevapla

  • PTT dağıtıcıları Posta bölümünden alınıyor genellikle ..

   Cevapla

 13. merhabalar
  ygs 3 166. 840
  ygs 4 165.148
  ygs 5 155. 692
  ygs 6 142.656 puan aldım açıköğretim lojistik okuyabilirmiyim yardımcı olurmusunuz. Şimdiden teşekkürler

  Cevapla

 14. Merhaba , ben iki yıllık lojistik örgün öğretim okudum. Şimdi ise lojistik yönetimi yazabiliyor muyum aöf de. Eğer oluyorsa dört yıllık mı sayılıyorum ?

  Cevapla

  • Merhabalar zaten Lojistik bölümünden mezun olmuşsunuz. Açıköğretim Lojistik bölümüde 2 yıllık olduğundan dolayı 4 yıllığa tamamlayamazsınız. Siz kamu yönetimi maliye , iktisat , işletme gibi bölümleri yazarak 3.sınıftan başlarsınız. Lojistik bölümünü tekrar okumanıza gerek yok. Ayrıca Aöf Lojistik bölümünü okumak için sınava girip barajı geçip üniversite tercihini yapmanız gerekiyor.

   Cevapla

 15. merhaba ben bu yıl sakarya üniverstesi uluslararasıticaret bölümünü kazandım bölümümle alakalı olduğu ıcınde açıktan 2 yıllık lojıstık okumak ıstıyorum başvurumu nerden ve ne zaman yapıyorum harç parası 205 tl dıye açıklanmış gecen yıl b donemlık mı

  Cevapla

  • Merhabalar öncelikle Örgün öğretim yani sakarya universitesine kayıt yaptırın ardından Açıköğretim bürosuna telefon açarak tarihi öğrenebilirsiniz. bu dönemin adı ikinci üniversite kayıt dönemi. alacağınız bilgiler doğrultusunda o tarihler arasında giderek açıköğretime de kayıt yaptırabilirsiniz. aynı yıl iki programa da başlayıp okumaya devam edebilirsiniz. Hem Örgün hem açıköğretim aynı anda okunabilir bunda bir sakınca yok

   Cevapla

 16. Merhaba ben uluslararası ticaret ve işletmecilik okuyorum aynı zamanda açıkogretimden de lojistik okumak istiyorum bu mümkün mu mümkünse ne yapmam gerekli ve kayıt tarihleri ne zamandir? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla

 17. slm admın benm size sorum şu olacak ben lojistik bölümünü okumak istiyorum ama merak ettiğim şeyse; kpssden kaç puan alarak yerleşiyoruz ve iş alımları nasıl en fazla hangi sektörlerde alım oluyordu ?? şimdiden tşk edıyorm..

  Cevapla

 18. Merhabalar, Anadolu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fiazik Bölümü Mezunuyum. AÖF Lojistik Bölümü ne sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim. Teşekkürler

  Cevapla

 19. Merhaba.ben iki yıl önce turizm bolumunden lisans programından mezun oldum. Açıkçası lojistik bölümünün bu kadar güzel bi bölüm olduğunu bilmiyordum. Şimdi okumak istiyorum ama mümkün mu acaba. Ayrıca ygs girmeme gerek varmı. Teşekkürler…

  Cevapla

  • Lojistik okuyabilmeniz için YGS ye tekrar girmeniz ve baraj puanını geçmeniz gerekmektedir. 4 yıllık mezunları sınavsız olarak 2. bölüm olarak okuyabilirler fakat sınavı geçmeniz gerekmekte..

   Cevapla

 20. lojistik AÖF seçıcem fakat matematik dersi var matematik dersi zormudur eceba

  Cevapla

  • Üniversite matematiği olduğundan korkutucu gelebilir fakat bu kadar korkmanıza gerek yok. Çünkü Bölüm matematikleri bölümde işinize yarayacak tiptedir. Mesela işletme matematiği aldığım sattığım iskonto uyguladığım ürünlerdeki karı zararı hesaplatır. Lojistikte muhtemelen Girdi çıktı hesaplarından başka bir şey değildir. İyi günler.

   Cevapla

 21. Merhaba,

  İkinci üniversite olarak 2012 yılında lojistik bölümüne başlamış daha sonra devam etmemiştim. Diğer üniversite bitince bu dönem yeniden kayıt yaptırdım ve Allah nasip ederse bu sefer bitirmek istiyorum. Lojistik bölümü ile ilgili yardımcı kitaplar ve çıkmış sorular için kaynak arıyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

  Cevapla

  • önümüzde günlerde sınav öncesi bol bol videolu anlatım ve yardımcı kaynak paylaşımı gerçekleştireceğiz..

   Cevapla

Açık Öğretim Fakultesi Hakkında Bilmek istediklerinize Kolayca ulaşabileceğiniz Bir Ortam - Aöfdestek.Gen.Tr
Aöf hakkında bilgiler ve açıköğretim sınavı çıkmış sınav soruları ile açıktan okumayı kolaylaştıracak ipuçlarını paylaştığımız ayrıca video destekli ders konuları paylaştığımız bir portal.Ayrıca Açıköğretim Bölümleri , mezunları ne iş yapar gibi sorularıda cevapladığımız yazılarımızı yine portalımızda bulabilirsiniz.